Poslal ho k ledu - 2. kapitola z knihy Podnikavci, hochštapleři a ti druzí

11.10.2019

Tento příběh se sice odehrává v dávné podnikatelské minulosti za dob, kdy nebyly tak dokonalé elektronické komunikační cesty a lidé si práce většinou vážili, protože krizí prošla naše nová ekonomika již několikrát, ale může se odehrávat i dnes, kdy je vše rychlejší a o to "záludnější".

Pan Rybařík (budeme mu tak říkat) byl velmi šikovný. Za odstupné, kterou obdržel od svého bývalého zaměstnavatele se rozhodl podnikat a zakoupil budovu s mrazírnami
od bývalého státního podniku. Plán měl fakt dobře nastavený, svůj byznys rozjel celkem na vysoké obrátky - ze severu dovážel velmi kvalitní ryby, mražené mořské plody a další zajímavé gastro lahůdky, které byly velmi rychle vždy dodány odběratelům - platilo
se hotově, takže finanční toky pluly správným směrem a vše se jevilo jako bezstarostné podnikání až do důchodu.

Zaměstnanci byly naprosto spokojeni, i když pracovali v tak trochu ve "ztížených podmínkách" - chlad a vlhký vzduch v létě byl příjemný, v zimě šlo o život......

Do rozrůstajícího kolektivu přijal mladého klučinu se znalostí jazyků a s celkem dobrými manažerskými schopnostmi. Sám se chtěl věnovat více svým velkým zákazníkům, hledat nové trhy a tím pádem více cestovat po celém světě. Svěřil mu obchodní i personální stránku chodu firmy. Po několika měsících mu paní účetní naznačila, že není něco
v pořádku, faktury sice chodí, ale zboží se nějak nenaskladňuje a ubylo tržeb, zvyšovaly se náklady - nejen na pracovní cesty samotného podnikatele, ale i jeho manažera. Společnost se dostala do velmi nízkých čísel hospodaření. Mladý manažer to zdůvodňoval a obhajoval tím, že investuje a že je k mání další prostor pro zboží,
které v České republice není a po kterém je sháňka.

Pan majitel s tím souhlasil. Byl nadšený novými nápady, rychlými kroky k dalším investicím a tak svěřil i finanční prostředky tomuto schopnému manažerovi.

V dubnu odjel na služební cestu do Norska, kde měl podepsat kontrakt s firmou na dodání tuňáků, rybích specialit a dalšího - většinou u nás neznámého zboží.
Po příjezdu do norské firmy byl však nemile překvapen ..... nikdo s ním nechtěl tuto smlouvu podepsat, prý už to udělal nový majitel. Zároveň s ním chtěli projednat nezaplacené faktury za dodané zboží. Pan Rybářík řekl, že to musí být nějaký omyl, že hned vše napraví. Ale už nenapravil ........ zablokované bankovní účty, zapečetěná firma. KONEC.

ŠOK - MDLOBY - CO SE STALO?

Pan Rybářík se dozvěděl, že na mrazírny byl uvalen exekuční příkaz, protože neplatil úvěr. ÚVĚR? Jaký když vše klapalo a úvěr nebyl zapotřebí.

Mladý schopný manažer si založil novou firmu, veškerá aktiva převedl na novou společnost a převzal veškeré kontakty odběratelů i dodavatelů. O 100 m dál.
Všichni zaměstnanci přešli k novému majiteli a zažalovali pana Rybáříka o své výplaty.

Každý podnikatel, který si do svého středu najímá "schopné" a akční lidi, by měli zvážit jejich kompetence a odpovědnosti. Prvotní nadšení jejich aktivity, chrlení nových nápadů a až urputné zapojení do všech manažerských činností musí být pečlivě kontrolováno, pokud je to skutečně manažer, který za své "schopnosti" dostává i královský plat, tak ochránit nejen firmu, ale i zaměstnance, dodavatele a popřípadě celou rodinu.

Jak to dopadlo s panem Rybaříkem a jaké kroky podniknout v těchto případech se dozvíte v knize, která celá s dalšími příběhy vyjde v prosinci 2019 jako vánoční dárek pro členy Klubu účetních.

Máte i vy své zkušenosti se schopnými manažery?